Aparat Herbsta

Aparat Herbsta to stały aparat  czynnościowy, służący do leczenia wad dotylnych, w których dolne zęby i żuchwa są nadmiernie cofnięte w stosunku do zębów górnych. Konstrukcja aparatu porównywana jest do sztucznego stawu pomiędzy górną a dolną szczęką. Jego działanie opiera się na wysunięciu żuchwy za pomocą metalowych tulei (teleskopów) przykręconych śrubami do konstrukcji aparatu. Części aparatu mocowane na zębach to, w zależności od przypadku: połączone ze sobą pierścienie mocowane na górnych i dolnych szóstkach oraz czwórkach (czasami z przylutowanymi łukami łączącymi prawą i lewą stronę jednego łuku) lub szyny obejmujące wymienione wyżej zęby.

Największy dyskomfort aparat sprawia w początkowym okresie leczenia. Najczęstsze dolegliwości to:

  • trudności w żuciu przez pierwsze 7-10 dni leczenia
  • podrażnienia błony śluzowej, tkliwość mięśni i stawów przez około tydzień czasu
  • problemy z wymową, szczególnie nasilone w pierwszych dniach
  • utrudnione ruchy boczne żuchwy spowodowane sztywną konstrukcją aparatu
  • ograniczenia dietetyczne związane z możliwością uszkodzenia aparatu

Średni czas leczenia to 6-8 miesięcy. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy stosowany jest w okresie maksymalnego wzrostu ciała (w okresie pokwitania) lub tuż po jego zakończeniu. Dla starszych, ale jeszcze rosnących pacjentów, tego typu leczenie może być próbą uniknięcia ekstrakcji lub zabiegu ortopedyczno-chirurgicznego.

W odróżnieniu od wyjmowanych aparatów czynnościowych działanie aparatu jest ciągłe, szybsze i bardziej wydajne. Często leczenie prowadzone jest z jednoczesną terapią aparatem stałym cienkołukowym poprawiającym ustawienie zębów.