Przebieg leczenia aparatem stałym

INFORMACJE O PRZEBIEGU LECZENIA APARATEM STAŁYM – ETAPY LECZENIA APARATEM STAŁEM

Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest bardzo dobra higiena, zdrowe zęby  i dziąsła. Przed założeniem aparatu wszystkie zęby powinny być wyleczone, bez złogów kamienia nazębnego lub osadu. Leczenie nie może być prowadzone podczas aktywnej fazy choroby przyzębia lub obecnych stanach zapalnych błony śluzowej czy zmianach w kości.

ETAP I – PIERWSZA WIZYTA

Na pierwszej wizycie ortodonta przeprowadza wywiad ogólnomedyczny i ortodontyczny, poznawane są oczekiwania pacjenta dotyczące leczenia. W przypadku , gdy pacjent był już w przeszłości leczony ortodontycznie powinien, w celu ułatwienia planowania leczenia, zgłosić się ze swoją starą dokumentacją.

Następnie wykonywane jest badanie pacjenta oraz wstępna ocena istniejącej wady zgryzu lub jej brak. Badanie obejmuje m.in. ocenę rysów twarzy, czynności oddychania, połykania, mowy, funkcji stawów skroniowo-żuchwowych. W celu postawienia dokładnego rozpoznania i zaplanowania leczenia pobierane są wyciski na modele diagnostyczne, wykonywane są zdjęcia fotograficzne zębów i twarzy. Dodatkowo do uzyskania  pełnej diagnostyki  oraz oceny wady zgryzu, a także informacji o stanie uzębienia  pacjent otrzymuje skierowanie na zdjęcia rentgenowskie (pantomograficzne i cefalometryczne).

pantomogram   telerentgenogram boczny głowy                                                                                             

Po zebraniu wszystkich informacji i potrzebnej dokumentacji na podstawie zgromadzonego materiału diagnostycznego (w tym analiza zdjęć rentgenowskich, modeli diagnostycznych, zdjęć fotograficznych) opracowany zostaje  indywidualny plan leczenia.

ETAP II- DRUGA WIZYTA

Pacjent zostaje poinformowany o rodzaju planowanego leczenia, alternatywnych metodach, kosztach, przebiegu procesu leczenia oraz przewidywanej długości jego trwania. Po zaakceptowaniu proponowanego planu leczenia, może zostać umówiony termin na montaż aparatu ortodontycznego.

Zazwyczaj tydzień przed założeniem aparatu, pacjent umawiany jest na krótką wizytę w celu założenia gumek separacyjnych, które umożliwią założenie pierścieni na pierwsze zęby trzonowe. W niektórych przypadkach czynność ta jest nie potrzebna, lub może zostać wykonana podczas wizyty, na której zaplanowany jest montaż zamków.

pierścień i separacje    DSC05285

ETAP III (MONTAŻ APARATU STAŁEGO)

Tak jak wcześniej wspomniano, warunkiem rozpoczęcia leczenia jest dobra higiena, zdrowe zęby i dziąsła. Przed założeniem aparatu wszystkie zęby powinny być wyleczone, bez złogów kamienia nazębnego lub osadu.

W krótkim okresie przed montażem aparatu nie poleca się wybielania lub lakierowania zębów preparatami z fluorem, który może utrudnić wytrawienie zębów i wpłynąć niekorzystnie na utrzymanie elementów aparatu ortodontycznego.

Montaż aparatu jest  zabiegiem bezbolesnym i trwa do około godziny czasu. Po wizycie pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące higieny i diety.

W początkowym okresie leczenia po założeniu aparatu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort. Przez pierwsze dni  możliwe jest odczuwanie bólu zębów, szczególnie podczas gryzienia pokarmów,  o nasileniu zależnym od indywidualnej wrażliwości pacjenta.  W tym okresie należy unikać gryzienia twardych pokarmów, gorących napoi i potraw. W celu złagodzenia  dolegliwości bólowych zalecane jest wdrożenie miękkiej diety, chłodnych napoi lub przyjęcie standardowych środków przeciwbólowych.

W pierwszym okresie adaptacji mogą również wystąpić otarcia na śluzówce warg i policzków na skutek kontaktu z elementami aparatu. Podrażnienia są stanem przejściowym. Po kilku dniach błona śluzowa powinna przyzwyczaić się do nowych warunków i uszkodzenia powinny samoistnie zniknąć. W celu ułatwienia gojenia i poprawy komfortu wydawany jest pacjentowi specjalny wosk lub silikon, którym zakleja się drażniące elementy.

ETAP IV (REGULARNE WIZYTY KONTROLNE)

Aby leczenie było skuteczne potrzebne są regularne wizyty  w celu aktywacji aparatu. W zależności od rodzaju zastosowanego aparatu wizyty są  co 4-6 tygodni. Należy zgłaszać się na nie  z częstotliwością ustaloną przez lekarza. Na każdą wizytę powinno się przyjść z prawidłowo umytymi zębami w celu umożliwienia wymiany elementów aparatu (ligatury, łuki, itp.).

Etap V (DEMONTAŻ APARATU STAŁEGO)

Na wizycie odklejane są zamki i pierścienie, ściągany jest klej i cement, który pozostał na zębach. Wykonywane są zdjęcia fotograficzne twarzy i zębów oraz pobierane są wyciski w celu wykonania modeli kontrolnych oraz aparatów retencyjnych. Często od strony językowej w ramach tzw. retencji stałej przyklejany jest od strony językowej zębów specjalny drucik lub włókno.

Etap VI (RETENCJA)

Leczenie ortodontyczne nie kończy się w momencie ściągnięcia aparatu. Po demontażu zęby wykazują niewielką tendencję do przesuwania się,  powrotu do pierwotnych pozycji  i nawrotu wady. Aparaty retencyjne pozwalają  na przebudowę tkanek otaczających zęby  i  ich adaptację do nowych warunków. Ich celem jest utrzymanie zębów w nowym położeniu do momentu uzyskania stabilizacji. Powinny być noszone ściśle według wskazań ortodonty.