Zamki ceramiczne

Aparat kosmetyczny (estetyczny) jest alternatywą dla pacjentów preferujących mniej widoczny aparat. Zamki w tych aparatach wykonane są z materiałów przeźroczystych (zamki szafirowe) lub w kolorze zębów (zamki ceramiczne).  Ich największą zaletą jest mniejsza widoczność. Są to aparaty silne i wytrzymałe, jednak nie w takim stopniu jak zamki metalowe.  Ponieważ wykazują większą kruchość niż zamki metalowe, w  trakcie leczenia może dojść pęknięcia lub oderwania części zamka i wtedy musza być wymienione na nowe. Z tego również powodu wielkość zamków kosmetycznych jest nieznacznie większa w porównaniu do zamków ze stopów stali. Z powodu silniejszego połączenia z zębem trudniejszy jest demontaż. W przeszłości często z tego powodu dochodziło do zniszczenia szkliwa podczas ściągania zamków, ale na szczęście problem ten znacznie ograniczono wprowadzając specjalne skonstruowane narzędzia do demontażu. Pomimo jednak pewnych wad ich estetyka i niewidoczność jest bardzo wysoko ceniona. Niestety cena aparatu estetycznego jest dużo większa niż w przypadku zamków tradycyjnych.

 

Zamki ceramiczne wykonane są z porcelany w kolorze zębów. Aktywną częścią aparatu jest metalowy drut łączący poszczególne elementy. W celu jeszcze większej poprawy estetyki można zastosować biały łuk kompozytowy, metalowe łuki powlekane. Jednak mogą być one stosowane tylko w przypadku wad o niewielkim nasileniu. Łuk mocowany jest za pomocą estetycznych ligatur (białe, perłowe, przeźroczyste). Ich wadą jest to, że mogą one ulegać  szybkiemu przebarwieniu u pacjentów pijących duże ilości kawy i herbaty.

 

Zamki ceramiczne zapewniają dobrą estetykę  i pozwalają na przenoszenie sił prawie porównywalnych z klasycznymi zamkami metalowymi. Niestety wykazują większy opór tarcia podczas przesuwania zębów w porównaniu z zamkami stalowymi. Może mieć to znaczenie w przypadku leczenia ekstrakcyjnego czy przesunięć zębów na znaczne odległości. Pewnym rozwiązaniem, może być zastosowanie, w niektórych przypadkach, zamków ceramicznych z metalowym kanałem dla łuku, który pozwoli wyeliminować nadmierne tarcie. Aparaty te mają również bardzo dużą twardość i są wytrzymałe, co może spowodować ścieranie szkliwa w przypadku kontaktu z zębem z przeciwległego łuku . Dlatego aparat ten nie jest polecany do leczenia wszystkich wad. Ich wybór powinien być skonfrontowany z zaplanowaną biomechaniką i pozycją zębów.

 

2    

SAMSUNG CAMERA PICTURES   SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES   SAMSUNG CAMERA PICTURES